Je leest het ’t eerst op Grazia.nl

Superbewust single: Vrijgezel zijn is geen uitzondering meer, maar het nieuwe normaal

Steeds meer vrouwen kiezen er bewust voor om vrijgezel te blijven. Het beeld dat singles zielig op de bank zitten met een bodempje rosé, Bridget Jones bingend, is over de datum. ‘Vrouwen hebben mannen niet meer nodig, dat maakt alle verschil.’

Superbewust single: Vrijgezel zijn is geen uitzondering meer, maar het nieuwe normaal

Relatiedeskundigen zien een duidelijke trend: het cliché dat je pas compleet zou zijn met een partner, is achterhaald. Het idee dat het helemaal oké is om zonder te leven, dringt juist steeds meer door. Het aantal mensen dat alleen woont, neemt ook toe, zo blijkt uit onderzoeken. Naar verwachting telt Nederland in 2047 3,6 miljoen alleenstaanden, bijna een kwart van alle volwassenen, laten cijfers van het CBS zien.

Geen compromissen

Sabine (42) is al jaren single en meer dan tevreden: “Ik hecht enorm veel waarde aan autonomie en me-time. Een partner moet daarop een aanvulling zijn. Zo niet, laat dan maar. En ja, dat is een heel bewuste keuze, ook al is-ie misschien tegen de stroom in.” Na een aantal ‘doodvermoeiende relaties’ – “Ik voelde me nooit goed genoeg” – besloot ze het roer om te gooien. “Ik heb een goede baan, mooi huis, lieve vrienden en een volle agenda. Alleen dus geen partner, en dat is precies de bedoeling. Niemand om rekening mee te houden, geen compromissen over wat we eten of welke serie we gaan bingen... En als ik mijn plafond goud wil verven, doe ik dat gewoon. Single zijn voelt als ultieme vrijheid: geen gedoe, geen verwachtingen, alles in mijn eigen tempo.

Ik heb de controle over mijn leven, ervaar minder stress en voel me mentaal veel gezonder. Ik zou het absoluut niet anders meer willen. Mensen vinden dat soms lastig te plaatsen en zeggen ongevraagd dingen als: ‘Moet je niet weer eens gaan daten?’ of: ‘Je bent toch veel te knap en leuk om alleen te blijven’. Alsof we zonder partner onvolledig zijn, of dat het slechts een tussenfase is. Dat is het dus niet. Single zijn geeft me juist rust, overzicht, zekerheid en ruimte. Ik ben beter solo. En het is ook gewoon chill om de afstandsbediening met niemand te hoeven delen.”

Keuzevrijheid

Dat steeds meer vrouwen het single-bestaan zien als een volwaardige levensstijl, is geen toeval. De maatschappelijke ideeën over liefde, samenleven en succes veranderen langzaam, maar zichtbaar. Bella DePaulo, sociaal psycholoog en de ultieme ervaringsdeskundige (want: levenslang vrijgezel) doet al meer dan dertig jaar onderzoek naar single-zijn en de sociale normen eromheen. Volgens haar zijn vrijgezellen allang niet meer single omdat ze ‘niemand kunnen krijgen’, maar omdat ze gewoon geen partner meer nodig hebben, én het zelf zo willen. “Het is geen wanhopig gevolg van pech in de liefde, maar steeds vaker een bewuste keuze. Die keuzevrijheid is historisch gezien vrij nieuw. Vroeger was single zijn voor vrouwen zelden een optie en werd een alleenstaande vrouw beschouwd als tweederangs burger. Pas in de jaren zeventig kozen steeds meer vrouwen voor een carrière en zelfstandigheid. Dat kwam niet uit de lucht vallen: co-ouderschap, samenwonen zonder getrouwd te zijn en geen kinderwens hebben werden steeds meer geaccepteerd, en daarmee ontstond er ruimte voor een solo-levensstijl.”

De sociaal psycholoog vervolgt: “Financiële vrijheid staat hoog op de lijst van maatschappelijke veranderingen die vrouwen meer macht hebben gegeven. Ja, ze verdienen nog steeds minder dan mannen, maar veel van hen kunnen zichzelf inmiddels prima onderhouden. Bovendien hebben ze stevige sociale netwerken en toegang tot intimiteit buiten relaties om. Dat was dertig jaar geleden wel anders.”

Veilige basis

Veel singles investeren nu dan ook vooral in andere vormen van liefde en verbinding. Sabine: “Mijn beste vrienden zijn mijn veilige basis. Zij zijn de constante factor in m’n leven, niet een man die komt en weer gaat. Voor mij zijn vriendschappen en diepe connecties veel waardevoller. Die steun en het gevoel van verbondenheid zijn enorm bevredigend en alles wat ik nodig heb.”

“Innige, toegewijde vriendschappen hebben inderdaad alle kenmerken van een relatie, behalve de romantische of seksuele laag”, aldus Bella DePaulo. Ze ziet ook dat singles vaak sterker verbonden zijn met vrienden, familie, buren en collega’s. In haar analyse van meer dan achthonderd studies vond ze dat singles daarnaast gemiddeld meer tijd besteden aan individuele keuzes, zoals de focus op persoonlijke ontwikkeling en zelfontplooiing.

Ook uit onderzoek van de Universiteit van Toronto blijkt dat bijna één op de drie single vrouwen zeer tevreden is met haar relatiestatus. Vooral jongere vrijgezellen zeggen liever te investeren in zichzelf, carrière of hechte vriendschappen, dan te voldoen aan andermans verwachtingen op liefdesgebied. “Vrouwen hebben anno 2025 niet langer een partner nodig om zich compleet te voelen. Ze hebben meer autonomie dan ooit en minder reden om genoegen te nemen met een middelmatige relatie”, zo zeggen de onderzoekers. “Ze ervaren meer rust, levensvreugde en seksuele voldoening dan we misschien zouden denken.”

Kinderwens

Zelfs met een kinderwens voelen steeds meer vrouwen zich vrij om bewust single te blijven. Bella: “Dankzij spermadonoren, co-ouderschap, IVF en adoptie zijn er volop alternatieven om moeder te worden. Vrouwen kunnen sex hebben zonder kinderen te krijgen, en kinderen krijgen zonder sex te hebben. Een vaste partner is dus allang geen vereiste meer.” Sabine: “Het is voor mij in ieder geval geen reden om alsnog te settelen. Dat geldt trouwens ook voor sex: opties genoeg, het is 2025.”

Ook helemaal 2025: dating-moeheid. Een Amerikaans onderzoek laat zien dat maar liefst 44 procent van de Gen Z’ers liever een wc zou schrobben dan voor de zoveelste keer op date gaan. Ook op internetforums als Reddit delen singles massaal hun frustraties: “Dat daten gaat nergens meer over, niemand is écht op zoek naar iets serieus.” Of: “Al die gasten zijn geobsedeerd door porno. Zó niet-sexy.” En: “Mannen zijn gewoon idioten die geen talent hebben om een vrouw te versieren en alleen maar liegen en bedriegen om sex te hebben – mij niet bellen!”

Niet alleen wetenschappers, ook celebs zetten het beeld van single zijn op z’n kop. Zo kwam actrice Emma Watson met een nieuwe term: self-partnered, oftewel verkering met jezelf. “Toen ik bijna dertig werd, werd ik ineens overvallen door enorme stress om te voldoen aan sociale verwachtingen over trouwen, baby’s krijgen en een koophuis. Die spanning heb ik een naam gegeven, zodat mijn vrijgezellenstatus ook als normaal kan worden gezien.” En ze is niet de enige. Ook collega’s Charlize Theron, Sharon Stone en Drew Barrymore staan met trots voor hun keuze om single te zijn.

Zonder schaamte

Dichter bij huis: Katja Schuurman zegt op haar Instagram met volle teugen te genieten van het vrijgezelle bestaan en ‘dat voorlopig graag zo te willen houden’. En Georgina Verbaan zei eerder dat ze bewust single is, omdat ze liever eerst zelf even wil uitvinden wie ze is, los van een ander. Veelbelovende stappen voorwaarts voor de single-status dus. Vrijgezel zijn is geen uitzondering, tussenfase of noodoplossing meer, maar het nieuwe normaal. En die eeuwige sociale druk om te settelen, is irritant, maar allang niet meer niet doorslaggevend. Sabine: “Het mooie is dat mensen het inderdaad steeds minder raar vinden. Ondertussen zijn er ook zoveel meer opties voor singles dan een paar jaar geleden: voordelen voor éénpersoonshuishoudens, speciale abonnementen, aanbiedingen voor solo reizen, restaurants die ons niet langer over het hoofd zien... we worden zowaar serieus genomen.” Bella: “En tegen singles die toch nog het gevoel hebben dat er iets mis met ze is wil ik zeggen: Ga er ten volle voor, zonder schaamte. We leven in een prachtige tijd waarin we meer dan ooit ons eigen pad mogen kiezen – of dat nu single is, getrouwd, of iets daartussenin.”

Love & Sex
  • Tekst: Hulya Kilicasla
  • Adobe Stock